Aktywność fizyczna i umysłowa drogą do zdrowego stylu życia

Nasze przedszkole bierze udział w projekcie pn. „Aktywność fizyczna i umysłowa drogą do zdrowego stylu życia”, realizowanym przez Stowarzyszenie „Przedszkola Przyszłości" w ramach zadania publicznego „BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA". W ramach projektu w rzeszowskich przedszkolach zostaną zorganizowane zawody sportowe oraz eksperymenty fizyczne. Zawody odbywać się będą w ogródku golfowym w Głogowie Małopolskim w godzinach od 10.00 do 13.00 w dni robocze. Eksperymenty fizyczne dotyczące zjawisk fizycznych odbywać się będą wg harmonogramu po 1 godz. zegarowej dla przedszkola (dla dwóch grup dzieci 6 lub 5-latków po 30 minut dla grupy). Działania te mają na celu usamodzielnienie dzieci w poznawaniu świata poprzez aktywność eksperymentalną (umysłową). Pomysł na aktywne spędzanie czasu wolnego a zarazem otwarcie umysłu na poszukiwanie rozwiązań w sposób doświadczalny.
Głównym celem zadania publicznego „BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA" jest upowszechnianie w rzeszowskich przedszkolach programów służących promocji zdrowego stylu życia wpisującego się w Cel szczegółowy Nr 3 Promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Zadanie to wpisuje się również w programy profilaktyczno-zdrowotne realizowane we wszystkich rzeszowskich przedszkolach oraz w działania realizowane w ramach certyfikatów: rejonowych i wojewódzkich „Szkół Promujących Zdrowie”. Stowarzyszenie „Przedszkola Przyszłości” zainteresowało się tą tematyką z powodu przerażających wyników badań rehabilitantów prowadzonych w placówkach w roku szkolnym 2014/2015 dotyczących wad postawy u dzieci, jak również rozmów prowadzonych z rodzicami i dziećmi na temat form spędzania czasu wolnego i obserwacji spadku sprawności fizycznej dzieci na zajęciach z gimnastyki w przedszkolach. Wynika z nich jasno, iż 90 % dzieci spędza czas przed telewizorem i komputerem, 70 % dzieci ma wadę postawy. Poza tym przedszkola nie dysponują miejscem do uprawiana różnych dyscyplin sportu i nie posiadają stosownych pomocy. Stowarzyszenie chce przybliżać dzieciom różne dyscypliny sportu w sposób bliski dzieciom, czyli poprzez zabawę.